MaviMelek
"Bu dünya ikiye ayrılır amigo. Boyunlarına ip geçirilmiş olanlar ve o ipi kesenler." (Tuco/Çirkin)

Anlaşma - Güneş Bozkurt

"SİTE KURALLARI"

1- MaviMelek edebiyat, kültür sanat alanında ortaya konan eserlerin yayınlanması için oluşturulmuş bir kolektiftir.*

2- MaviMelek'te yer alacak eserlerin (matbuu dergiler, bloglar ve yazarların kendi adlarına açtıkları kişisel siteler hariç) daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

3- Kalemine/klavyesine "güvenen herkes" MaviMelek'e yazı gönderebilir. Amma velakin, MaviMelek'te gönderilen tüm yazılar, "yayın kurulu"nun denetiminden geçtikten sonra yayına açılır.

4- Yayın kurulu, yayınlanan bir yazının neden yayınlandığını bildirmekle yükümlü olmadığı gibi yayınlanmayan bir yazının da neden yayınlanmadığını bildirmekle yükümlü değildir.

5- Eser sahiplerinin, alıntı (nam-ı diğer: intihal) yaptıkları eserlerinde referans belirtmeleri zorunludur. Referans belirtilmeden yapılan alıntıların sorumluluğu her durumda yazara aittir. MaviMelek, sadece, hukuki sorumluluğun eser sahibine ait olduğunu bildirmekle mükelleftir.

6- Yayınlanan yazıların telif hakkı, imza sahibine ait olmakla birlikte, MaviMelek'ten yapılan alıntılarda, telif bilgisi olarak MaviMelek'in adı anılmalıdır(!) MaviMelek adı anılmadan yapılan alıntılar hakkında, her hakkımız saklıdır.

7- MaviMelek'e yazı gönderenler, yazılarının dergi, yıllık ve kitap gibi basılı şekillerde kullanılmasına da izin vermiş sayılır.

8- Telif hakkına saygı duymamıza rağmen, imkânlar elvermediği için telif ödeyemiyoruz (Vermeyince mabut neylesin Sultan Mahmut!). Ürün gönderenler, telif ücreti talep edemeyeceklerini, peşin para alamasalar da peşinen kabul etmiş sayılır.

9- Gönderilen ürünlerde bir kişiye, bir kuruma ya da bir devlete yönelik herhangi bir suçlama varsa, yazarın resmi bir belgeyle ya da yayınlanmış bir eserle bu suçlamayı destekleyebilmesi gerekir. Desteklememesi durumunda metin MaviMelek'te yayınlanmaz. İnsanlık hali olur da gözden kaçarsa, MaviMelek, hukuki sorumluluğun eser sahibine ait olduğunu bildirmekle mükellef olduğunu bir kez daha yineler.

10- Metnin konusu ne olursa olsun, hiçbir tüzel ya da gerçek kişiye ya da kuruma hakaret niteliği taşımamalıdır. Sonra olacaklardan sorumlu olduğunuzu bir kez daha hatırlatırız (Bkz. Madde 8).

11- Metnin konusu ne olursa olsun herhangi bir bireyi ya da topluluğu küçük düşüren, rencide eden ve küfür içeren yazılar yayınlanamaz. (Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti! Bkz. Madde 8 ve Madde 9)

12- Ahlaka aykırı, içinde herhangi bir edebi kaygı barındırmayan ya da genel olarak girmeye çalıştığı türe ait olmayan, zorlanmış metinler ile ait olmaya çalıştığı türün (öykü, şiir, deneme, retorik vb) kötü örneği sayılabilecek metinler Mavi Melek'te yayınlanmaz. Bu yayın kurulunun peşinen aldığı bir karardır!

13- Her ne kadar internette yazım kuralları konusunda tam bir serbestlik görüntüsü varsa da, gönderilen eserlerde azami Türkçe yeterlilik aranır. (Bu madde sitedeki yazıların Türkçe bilenler tarafından okunduğu farz edilerek yazılmıştır.)

14- MaviMelek, siteden kaldırılan bir yazının neden kaldırıldığına dair bir soru gelirse, nedenini sadece yazara özel posta yoluyla açıklamakla yükümlüdür. (Siz mail atmadan önce Madde 3'e yine de bir göz atın deriz.)

15- MaviMelek'te yayınlanması için gönderilen ve yayınlanan eserler, daha sonraki süreçte (yasal engeller barındırmadıkça) kati suretle yayından kaldırılmaz, kaldırılması teklif dahi edilemez.

16- Yayınlanmak üzere yazı gönderen herkes bu sözleşmeyi peşinen kabul etmiş sayılır. Sonra gözüme perde indi, teker patladı, araba çamura saplandı, elektrikler kesikti gibi bahaneler tarafımızca kabul görmeyecektir.

Saygılarımızla,

MaviMelek Yayın Kurulu

* Kolektif ne midir? Bkz. http://www.tdk.gov.tr ya da burası bana yetmez daha bol çeşit olsun diyorsanız,
Bkz. http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kolektif

 

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics