MaviMelek
Hermes Kitap
"Akıl hastası çimlerin üstünde / Anımsayarak oyunları ve papatya taçlarını ve kahkahaları / Delilerin yollarını sürdürmeleri sağlanmalı." Brain Damage / Pink Floyd

[Deneme]"Gürültü" | Gani Eser

Gürültü | Sinan Çakmak

"ALIŞKANLIKLARIMIZIN ARKA PLANLARI"

İçindeyken bir parçası, işbirlikçisi olduğumuz, dışında kaldığımızda rahatsız edici bulduğumuz sesler topluluğu. Onsuz yapamayacağımızı bildiğimiz, bazen kaçtığımız ama hep geri döndüğümüz, beslediğimiz… İçindeyken unuttuğumuz, sessizlik kapılarını açtığında rahatladığımız, "es"lerinde soluklandığımız bir dinamik ya da küçük patlamalar. Melodik ya da desibeli daha makul olduğunda hoşlanabileceğimiz, tek tek ele alındıklarında masum, bir araya geldiklerinde ahtapot gibi saran, ya sessizliği kesen ya da sessizlik özlemi yaratan tınılar.

Benzeştikçe güçlenen, aykırılarıyla karıştığında çokseslileşen, fona damlalar halinde düşen, bazen fonu kaplayan ses renkleri. Kent tuvalinin üzerinde ekspresyonist ressam edasıyla yerleştirilmiş, yaşanan çağın altını çizen bestecinin, aksak ritimleri çoğaltarak karıştırdığı çamur rengi bir senfoni. Aralarından tek sesleri ayırt etmeyi başardığımızda yaşamı anlatan öyküler yığıntısı.

Güneşin tepeye tırmanmasıyla eş zamanlı artan, birleşen, üst üste konulan, batışıyla enerjisini yitiren, kendisini daha dar mekânlara hapsetmeyi göze alan titreşimler ordusu. Sessizliği gafil avlayan, vurup geçen ama iz bırakan kara şövalye. Tekdüzeleşen ve sonsuza kadar sürecek gücü olduğuna inandıracak inatçılıkta uzayan kısır döngü.

Daha güçlüsü gelinceye kadar ahkâm kesen, arka sokaklara karışmak için geceyi bekleyen, olmadık yerlere takılan kent kabadayısı. Sessizliğin affettirdiği, büyüklüğü ile gittiğinde gelen huzurun doğru orantılı olduğu sinir uyarıcısı.

İçinde gezindikçe biçim değiştiren, farklı yolculuklar vaat eden, bölümlenmiş, ardında kaldıkça birleşen, yakında olanı algılamayı güçleştiren, dışarı çıkma, kurtulma içgüdülerini ayağa kaldıran ses koridorları.

Dört bir yandan yükselen, akortlu akortsuz ibadet çağrıları. Arabesk kasetçinin bozuk hoparlöründen gelen ajitasyon dımtısları. Kaldırım üstü satıcılarının soprano çığlıkları. Toplu insan bağırtıları, toplu insan sessizliğini galeyana getiren yüksek desibelli nutuklar. Demokrasi maskesiyle oynanan periyodik "kim daha çok patırtı çıkaracak" oyunu. Olmadığında gösterinin de anlamının kalmadığı taraftar oratoryoları. Silahlı sevinç gösterileri. Susturucusuz egzoz bağırtıları.

Teknolojinin konforu sunarken yanında verdiği bozuk promosyonlar. Rahat orijinli rahatsızlık vericiler. Süslü ambalajlı mucize buluşların önlenemeyen yan etkileri.

Kentteki gürültü ne kadar yoğun, çok katmanlı, uzun süreli, çok sesli ama tekdüze ise kent dışı yaşam da o kadar ani, tek ya da sayılabilecek kadar az kaynaklı ve şaşırtıcıdır. Öyle ki gürültüyü özleyebilir insan.

Kentin, kendisini fark ettirme çabası ya da dayatmasıdır. Yüksekliği, yukarıya doğru büyümenin gereğidir. Onunla olmanın, onunla yaşamanın ön koşuludur. Ara sıra kaçmana izin verse de hep dönme isteği uyandıran parçasıdır. Bağımlılık yapar. Daha yüksek dozlara sürüklemek isteyen uyarıcılar gibidir.

İki katlı, cumbalı evlerin olduğu dönemde sokaklarda top oynayan çocukların bağırtısıdır. Topun kesilme, kulakların çekilme nedenidir. Radyodan sokağa atlayan parazit sesidir. Karşı apartman komşularının pencere sohbetleridir. Yazlık sinemaların şehirde yankılanan, belki kenarından köşesinden görebilir miyim diye balkonlara çıkartan film sesleridir. Bol şamatalı, kınalı -klarnetli, davullu, zurnalı- mahalle düğünleridir. Öğrencilerin teneffüs çığlıkları, bayram hazırlığındaki çocukların uyumsuz trampet etütleridir.

Flüt çalmayı öğrenmeye çalışan çocuğun, ihtiyacı giderilmeyen bebeğin öğlen sessizliğine kasıtsız tecavüzüdür. Afyonu patlamamış mahalleliyi yataktan düşüren mutfak gazı cıngılıdır. Müzik sisteminin gücünü civar pencereler üzerinde test etmeye çalışan adamın ego tatminidir. Seyyar satıcının ürün tanıtımı yaparken verdiği solo konser, ramazan davulcusunun resitalidir.

Düzen bozucu, düzeni kendisine uydurucudur. Müslüman mahallesinde salyangoz üretme çiftliğidir.

Önemsemediğimizde, içimize döndüğümüzde yanımızdan geçip giden, boş bir ânımızı kollayan, şaşırtmak, rahatsız etmek ya da içine çekmek için sabırsızlanan, ancak kaçarak kurtulabileceğimiz, kurtulduğumuzu sandığımızda yoksunluğunu çektiğimiz kentin yaşam çığlıklarıdır, yaşadığının ispatıdır.

Yokluklarında yönümüzü, koordinatlarımızı, zamanı şaşırdığımız, boşluğa düştüğümüz, alışkanlıklarımızın arka planları.

Şehir hatları vapurunun seferde olduğunun, takvimin cumartesiyi gösterdiğinin, futbol müsabakası olduğunun, taşıtların çalıştığının, trafiğin tıkalı olduğunun, yeni bestelerin yapıldığının, polis, itfaiye, sağlık hizmetlerinin verildiğinin, martıların aç olduğunun, kızgın olunduğunun, üretildiğinin, tüketildiğinin, yaşamın var olduğunun, yaşayan bir organizmanın bir parçası olduğumuzun göstergesidir gürültü.

Sayı: 23, Yayın tarihi: 30/03/2008

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics