MaviMelek
" Gerisini siktir et, göğsümdeki büyük kara deliği doldurmak için bulduğum başka her yol boştur." Trainspotting / Irvine Welsh

[Editör'den] | Hasan Uygun

Dışavurumculuğun Yeni Baharı | Esat C. Başak

"AYKIRININ, AYRINTININ, AYRIKSININ SESİ: MAVİMELEK"

Yazının başlığını MaviMelek'in değerli bir katılımcısından ödünç aldım. Bir yazışmamızda MaviMelek'le ilgili böyle bir tanım yapmıştı. Başlangıçta herhangi bir tanımla yola çıkmadığımız için, önce bu tanımı biraz garipsedim; ama düşününce okurlarımızın bizi böyle bir oluşum olarak görmesinin, kimliksiz yapılanmalara karşı doğal bir alternatifi yarattığımızı da gösterdiğini gördüm.

Bu tanım, 20. sayımızı yayınlarken, MaviMelek'i alternatif/muhalif bir edebiyat dergisi yapan şeyin ne olduğu konusunda da bir daha düşündürdü beni? Bu konuda eminim birçok okurumuz çok daha yeni ve özgün tanımlar da getirebilir. Ama kendimizi belli tanımlara, kalıplara hapsetmeden, yeni tanrılar yaratmadan önce, tek şunu söyleyebilirim: Biz sadece çığlığımızın yankılanmasına izin verdik. Başka bir damarın daha olduğunu, bütün kanın aynı kanaldan akmadığını, bünyenin başka bir yaşam kaynağı da olduğunu göstermeye çalıştık. Esir alındığımız renkli hayatlar dünyasında, görünenin üstündeki parlak cilayı, bir gece yarısı elimize çakımızı alıp kazımaya çalıştık. Birçoklarının oyunlarını bozduk. Bu yüzden övgünün yanında tepki de aldık.

Güzel, mutlu, renkli hayatlarından bir gün MaviMelek'ten gelen bir maille sarsılan, fakat rüyadan uyandırılmak istemeyen, kırılgan ruhların çığlığını duymayan, hatta kulaklarını tıkayan insanlardı aslında bizden rahatsız olan. Onlar, alışılageldik normlar dahilinde, aşk ve sevgi sosuna bulandırılmış, kıtır kıtır bir edebiyat özlemiyle 14 şubatlarda hatırladıkları sevgililerine herhangi bir alışveriş mağazasından kredi kartına dokuz taksitle alacakları hediyelerini süsleyecek ağlak cümleler için MaviMelek'in sayfalarını boşuna tarayacaklar; eğer böyle bir beklenti içindeyseler.

Anneler, babalar çocuklarınıza bizi tavsiye etmeyin. Herhangi bir pop starın son klibini hediye olarak veren siteler mesela… Onları çocuklarınıza gönül rahatlığıyla tavsiye edebilir, pc'lerinizin filtrasyonunu ona göre ayarlayabilirsiniz.

Peki, bütün bunlara rağmen MaviMelek'i alternatif yapan nedir? Çocuklarınız neden gizli gizli MaviMelek'in sayfalarını ziyaret ediyor? Sizin edebiyat anlayışınızla alıp veremediğimiz nedir? Sayfalarımızda "çokstar"lara neden yer vermiyoruz? Neden MaviKitaplık'ımızı herhangi bir yayınevi manipüle edemiyor?

Bütün bunların yanıtını düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim bu sayımızdaki editör'den yazımda.

Evet, doğrusunu söylemek gerekirse MaviMelek, kalıplaşmış yerel edebiyat piyasasına bir tepkidir; dolayısıyla da bir alternatiftir.

Günümüz Türkçe edebiyatın, artık dünya çapında ilgi alanı olabilecek kadar bir mesafe kat ettiğini söylemek yerinde olur. Farklı dillere çevrilen onlarca Türkçe yazarın isminden bahsedebiliriz burada; ancak salt "alternatif" olabilme tuzağına düşmeden, gelişimleri inkâr etmek yerine, yönelimlere dair birkaç şey söyleyebiliriz belki de. Evet, sahicilikten uzak, reyting kaygısının ön planda olduğu, magazin basınının desteğinde ve lümpen popüler kültürün izinde, hercai bir edebiyat ortamını iliklerimize kadar hissedebiliyoruz günümüz Türkiye'sinde. Öte yandan çarpık bir fantesizm de boy göstermeye başladı son beş-on yıldır. Farklı dillerdeki birçok örneği gibi, metafizik hezeyanların ve milliyetçi söylemlerin gölgesindeki bu "kraldan kralcı, kahramancı" yönelim de, bakıldığında aynı mekanizmanın ürünüdür. Yani lümpen popüler kültürün… Bir de tabii, çoğunlukla araştırma-inceleme etiketiyle sunulan ve artık toplumca bizi şizofreninin sınırında gezdirmeye aday, bir komplo teorileri edebiyatı modası var ki ondan hiç bahsetmeyelim.

MaviMelek, popüler kültürü reddeder, dolayısıyla da yukarıda söylediğim gibi; yerel edebiyat piyasası içinde kolektivist ruhlu, muhalif bir alternatiftir. Edebiyatta dışavurumculuğun izindedir, ama varoluşçuluğa da derinden bağlıdır. Muhalif bir söylemi barındırır; ancak slogan atmaz. Aykırıya, ayrıntıya ve ayrıksıya önem verir.

Bu arada, MaviMelek'in kuruluş öyküsüyle birlikte, ilkeleri ve yayın anlayışı hakkında daha detaylı bir okuma için bu ayki (Şubat 2008) Bant dergisini öneriyorum.

Beat kuşağının öncü ozanlarını ve gündemimizdeki konuları, kitapları ve ölüm temasının ağırlıklı olarak işlendiği öyküleri bu sayımızda okuyabilirsiniz.

09/02/2008

hasan@mavimelek.com

Başa dön

Editör'den

Editör'den - "Bir Bebekten Nasıl Katil Yaratılır?"

Editör'den - "Dehanın Hükmettiği Tek Amerikalı Yazar: William S. Burroughs"

Editör'den - "İşkencecilerinizi Seviniz; Zira Başka Şansınız Yok (mu)!"

Editör'den - "Yazmak Üzerine Pencere"

Editör'den - "Ölümünün 44. yılında Aldous Huxley…"

Editör'den - "Kendi Dininin Peygamberi ve Müridi"

Editör'den - "Hâlâ Tepebaşı'nı Özlüyoruz"

Editör'den - "Hastalıklı Yaratıcılık ya da Chuck Palahniuk"

Editör'den - "Geç Gelen Mutluluk: Bir Yazarın Türkiye Macerası (Nick Hornby)"

Editör'den - "Bir Put Kırıcının Olgunluk Çağı / Irvine Welsh"

Editör'den - "Sisteme Direnen Şair"

Editör'den - "SimSiyah Kitaplar Her Cebe Sığıyor"

Akın Olgun / Avrupa Ajansı (Röportaj) - "Mavi Melek Sınırları Aşıyor..."

Editör'den - "Milliyetçilik ve Dil"

Editör'den - "Gündemin İçinden"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? III"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? II"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz?"

Editör'den - "Cümle Kapısı Edebiyat"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics