MaviMelek
Hermes Kitap
"Geçmişteki hayalleri yeniden görmek imkansız. Ancak özgürleştirerek geleceği kurtarabiliriz..." Pascal Quignard

[Gündem]"Oku ve Özgür Bırak ya da Bookcrossing" - Banu Savaş

Oku ve Özgür Bırak ya da Bookcrossing

"LÜTFEN BU KİTABI OKUDUKTAN SONRA KAMUSAL BİR ALANA BIRAKINIZ"

Bu yazıyı hazırlamak daha şimdiden zor olacağa benziyor. Daha ben klavyenin tuşlarına dokunamadan sürekli kitapların ve üyelerin sayısı artmakla meşgul! Bir de site yönetimi yayınlamaya karar verecek de, falan da filan da...

Kitap mı? Üye sayısı mı? Şimdilik bu kelimeleri boş verin de şu rakamları aklınızda tutun. (biraz emrivaki olacak ama...)

Kitap sayısı: 4 milyon 166 bin 847

Üye sayısı: 582 bin 464

Şimdi diyeceksiniz ki bu kadar kitap ve insan sayısı ne işimize yarayacak. Aslında çok da bir işinize yaramayacak. Okumaya meraklı bir kaç vatan evladının dışında, bu rakamların kimseye bir yararı yok ama, zararı da yok.

Yıl 2001, aylardan Mart.
Amerika Birleşik Devleti'nde bir mühendis, Ron Hornbaker, kitap okuma ve okutma alışkanlığının yaygınlaşması amacıyla, "bookcrossing" yöntemini başlatıyor. Bookcrossing
Bookcrossing?
Bu yazıyı hazırlarken msn açık olduğu ve ayaklı sözlüğüm yani babam da msn'de yeşil adamcık konumunda olduğu için, bir konuşma penceresi açıp, soruyorum:

Banu:
Babam selam
Banu:
Müsaitsen bir kelime sorsam
Aytaç:
Sor bakalım
Banu:
Bookcrossing
Aytaç:
Kitap çizme/karalama/çaprazlama ama başka bir anlam var mı bir bakayım.
Banu:
Tamam bekliyorum
Aytaç:
Mamuşu, maalesef tam olarak böyle bir terimi bulamadım -nerede kullanıldığını söylersen belki bir başka anlamını çıkartabilirim.
Banu:
Şimdi bir proje var, Amerika'da başlamış.
Banu:
Bir kişi okumayı yaygınlaştırmak için,
Banu:
bir kitabı herhangi bir yere bırakıyor.
Aytaç:
İçinde geçtiği cümle varsa yaz.
Banu:
Ve kitap dünyayı dolaşmaya çıkıyor.
Banu:
Adı da "bookcrossing".
Banu:
http://www.bookcrossing.com/
Aytaç:
Anladığım kadarıyla, kitabın tüm dünyada çaprazlama olarak elden ele gezmesi gibi bir anlam çıkıyor, -bir de verdiğin linke bakıp sana birazdan döneyim.
Aytaç:
Olay şu ki, siteden bir kitap seçiyorsun ve bunu tüm dünya kullanıcılarına sunuyorsun. Kitabın elden ele geçişini izleyebiliyor, onların düşüncelerini öğrenebiliyor ve paylaşabiliyorsun –açıkçası kitap dolaşımını sağlıyorsun.
Aytaç:
Ok mi?
Banu:
Evet aynen öyle.
Aytaç:
O zaman kolay gelsin, öpüldün.
Banu:
Sağol babam.
...
Evet buraya kadar okuduklarım bana yeter, yeterince bilgilendim diyorsanız, yazdıklarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ya da bu kadar yetmez diyorsanız, devam ediyorum.

Ron Hornbaker tarafından başlatılan bu yöntemde, kişiler, okudukları kitapların ilk sayfasına kitap hakkındaki düşüncelerini yazarak; parklar, çamaşır yıkama merkezi, plajlar, havaalanları, marketler, uçaklar gibi kamuya açık yerlere bırakıyor. Ve kimliği bilinmeyen kitap sahibinin tek bir ricası oluyor, "Lütfen bu kitabı okuduktan sonra kamusal bir alana bırakınız". Kitabı bırakan kişi, bununla da kalmayıp kitabın bulunduğu yerle ilgili bilgiyi "www.bookcrossing.com" adlı siteye aktarıyor. Böylece, "hunt" (av) sayfasından kitapla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Amerika'dan İngiltere'ye, Irak'tan Afganistan'a dünyanın dört bir köşesine, daha doğru bir deyimle 130 ülkede, farklı okuyuculara ulaşabilmiş bu kitaplar.

Türkiye'de ise ilk kez 2005 yılında Antalya'da Türkbükü Plajı'nda uygulanmaya başlamış bu kitap değişimi. Türkiye'de yüzlerce kitabın sisteme dahil olduğu düşünülüyor. Ama internet üzerinden sadece 21 kitabın takibi yapılabiliyor (sistemi gazetelerde okuyan vatan evlatlarının, kitabı siteye kayıt etmeyi ihmal ettikleri ya da unuttukları için diyebiliriz herhalde).

Amacı tüm dünyayı büyük bir kütüphaneye çevirmek olan sistemde; içine yapıştırılan bir etiketle yolculuğa başlayan kitabın, internet üzerinden şu anda nerede olduğu öğrenilebiliyor. Türkiye'den yaklaşık bin 604 kişinin üye olduğu sitede dünya genelinden 582 bin 464 kişi kayıtlı, ayrıca 4 milyon 166 bin 847 kitap da kayıt altında bulunuyor. Proje kapsamında ise halen 41 bin 697 kitap okuyucular için dünyayı dolaşıyor.

Şimdi, bir kitap alıp önce okuy un , sonra bu siteye kitabı kaydedin ve en yakın kamusal alana çıkıp kitapla vedalaşın. Ya da Rudyard Kipling'in 'Orman Çocuğu' adlı eserindeki gibi size "İyi avlar!" http://www.bookcrossing.com/hunt

Bu arada,
Kitap sayısı: 4 milyon 167 bin 376
Üye sayısı: 582 bin 574

bafuchurnu@mavimelek.com

Başa dönMaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics