MaviMelek
Yüxexes
"Geçmişteki hayalleri yeniden görmek imkansız. Ancak özgürleştirerek geleceği kurtarabiliriz..." Pascal Quignard

"Eyvahhhh… İstanbul'u İnekler Bastı!" - Banu Savaş

COWPARADE İSTANBUL

"COWPARADE İSTANBUL"

Dünyada en çok büyükbaş hayvanın yaşadığı Hindistan'da salına salına gezinen bu kutsal inekler, acaba yolunu şaşırmış da İstanbul'a mı gelmiş? Gerçi bunlar geviş getiren arkadaşlarına pek de benzemiyor gibi... Kimi geçirmiş ayağına paletini, deniz gözlüğünü, kimi takmış kravatını, kimi giymiş gelinliğini, kimi de girmiş tavuk kılığına… Biraz tuhaf görünüşlüler anlayacağınız. Bir bakıyorsunuz yere uzanmış boylu boyunca, bir bakıyorsunuz gözünü size dikmiş ya da kentin ortasında nereden bulduysa bir parça yeşillik, oraya yerleşmiş.

Bu tuhaf inekler aslında yolunu kaybedip de gelmedi İstanbul'a. Gelmelerinin önemli bir nedeni var. 1998 yılında İsviçreli vitrin tasarımcısı Walter Knapp tarafından ortaya atılan bir fikrin ürünü bu inekler. Zürih'te hem satışlarını arttırmak, hem de sanatsal yeteneğini geliştirmek amacıyla, oğluyla birlikte İsveç ineklerini model alarak bu maketleri yapmış.

Akla hemen geliyor, neden inekler?

Etkinliğin yaratıcıları bunu şu şekilde tanımlıyor: “İnek bütün dünyada sevilen bir hayvandır ve sanatın bütün formları için büyük bir tuval oluşturur. İnek dünya üzerindeki pek çok farklı insana ve kültüre çok şey ifade etmektedir - ancak her zaman şefkat sevgi ve saygı ile birlikte düşünülmektedir. İneklerle ilgili büyülü bir şey vardır ve o büyü yüzümüze bir gülümse olarak yansır.”

Bu maketler satışları arttırdı mı bilinmez ama, Knapp sanatı sokaklara taşıyan bir etkinliğin yaratıcısı oldu. CowParade olarak adlandırılan etkinlik 1999'dan bu yana, Şikago, New York, Londra, Tokyo, Brüksel, Dublin, Manchester ve Stockholm de dahil olmak üzere 35'den fazla şehirde düzenlendi.

COWPARADE İSTANBULDedik ya satışlar arttı mı bilinmez, ama bir gerçek var ki, inekler gittikleri kentlere turist çekmeyi başardı. Hatta kent halkı bile “kendi şehrinde turist” haline geldi. İnekler, İstanbul'da, Şişli Belediyesi sınırları dahilinde Şişli'den Maslak'a uzanan yol üzerine yerleştirildi. Bazı inekler Kanyon, Metrocity ve Cevahir gibi büyük alışveriş merkezlerinin önünde küçük sürüler oluşturacak şekilde gruplandı, diğerleri ise Nişantaşı ve Mecidiyeköy caddelerinde arz-ı endam ediyor.

Önce, şehri üzeri boş inek sürüleri kaplıyor. Sonra, inekler yerel sanatçılar tarafından boyanıp, süsleniyor ve etkinliğin sonunda müzayede şeklinde düzenlenen gala ile hayır kurumları yararına satılıyor. CowParade İstanbul'un ardından ineklerin büyük bir kısmı özel galada açık artırma ile satılacak ve elde edilecek gelir AÇEV, Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği ile TEMA Vakfı'na bağışlanacak.

Bu görsel şöleni yakından izlemek ya da çorbada bir tuzum olsun diyorsanız, 31 Ekim'e kadar İstanbul sokaklarında bu sevimli inekleri görebilirsiniz. Belki bir köşe başında Elvis Presley'le sohbet eder ya da aşkını dünyaya ilan eden bir inekle karşılaşabilirsiniz. Belki de gizli gizli MaviMelek Gazetesi okuyordur. Kim bilir? Yok eğer kaçırırsanız üzülmeyin. İnekler, 2008 yılında Tokyo'da ansızın karşınıza çıkabilir!

Daha fazla bilgi için: http://www.cowparade-istanbul.com/cow-parade-istanbul-nedir/

bafuchurnu@mavimelek.comMaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics