MaviMelek
Hermes Kitap
"Beğeni doğanın incelikle eğitilmiş meşru yavrusudur; moda geçiciliğin sanatlarla bezenmiş piçi." Aforizmalar / Johann Heinrich Fussli

[Gündem] "1inci Uluslararası Gezici Tahran Bienali İstanbul'da…"

1inci Uluslararası Gezici Tahran Bienali Poster

"İlk Durak: İstanbul, 30 Mayıs – 6 Temmuz 2008"


» Serhat Köksal ve İranlı Sanatçı Amirali Ghasemi'nin "Kentsel Kıskançlık" temalı muhalif, yenilikçi, sınırsız, gezici ve bağımsız bienalleri "Biennial Tehran" 30 Mayıs tarihinde ilk durağı olan Karaköy Hafriyat ve Galatasaray Dogzstar'da başlıyor.

Hafriyat Karaköy Açılış: 30 Mayıs Cuma, 18.00 - 21.00
Tahran Bienali Sergisi: 30 Mayıs - 6 Temmuz 2008
Hafta arası: 12.00 - 19.00 / Pazartesi Salı Kapalı
Necatibey Cad. No:79 Karaköy / İstanbul

Dogzstar Galatasaray
Gözel Parti: 30 Mayıs Cuma, 23.30 - 04.00
Tahran Bienali Özel Video Programı: 30 Mayıs - 6 Temmuz 2008
Hafta arası: 19.00 - 04.00 / Pazar Kapalı
Kartal Sokak No:3 Kat.3 Galatasaray / İstanbul


» Video, ses, poster, fotoğraf, afiş, çizim, resim, çıkartma, kartpostal dallarında dünyanın her yerinden 500'ü aşkın sanatçının katıldığı "Gezici Tahran Bienali"nin küratörlüğünü, Amirali Ghasemi ve Serhat Köksal yürütüyor.


Kentsel Kıskançlık

T ahran başka cins bir mega şehir. Ortadoğu'daki en hareketli sanat ortamlarından birine sahip olduğu söyleniyor; şehrin kendisi yetersiz toplu taşıma ağı, nüfus patlaması krizi ve giderek daha da yayılan toplu konut inşaatıyla başa çıkmaya çalışıyor olsa da; hiçbir kamu hizmeti götürmeden etrafındaki köy ve kasabaları tek lokmada yutan, deneysel bir mimarinin şekillendirdiği biçimsiz bir şehir.

Bu kadar karmaşık –uzmanlara bakılırsa şimdiden kontrol dışına çıkmış- bir kentsel durumda Tahran'daki sanatçı birlikleri yarı-kabilesel bir yaklaşımla çok sayıda bienal düzenlemeye devam ediyorlar. Bunların yüzde 95'i hükümet sponsorluğunda gerçekleşiyor, bakış açıları ve alanları da bir yıldan diğerine 180 derece farklılık gösterebiliyor. Her çevrenin kendine özgü törenleri var (ressamlar, hattatlar, heykeltıraşlar, vs.) bu da sanatçılar arasında var olabilecek herhangi bir dayanışma hissini yok etmeye yetiyor. Tahran Görsel Sanat Festivali, Hat Bienali, Heykel Bienali, Çizgi Film Bienali, İslam Dünyası Resim Bienali, Grafik Tasarım Bienali, Afiş Bienali, Çocuk Kitabı Resimleme Bienali, Resim Bienali ve İslam Dünyası Afiş Bienali… liste bitmek bilmiyor.

Efsanevi "Tahran Bienali"nin tarihi elli sene öncesine dayansa da, yukarıda adı geçenlerden biri bile "küresel standartlar"a(!) göre bienal sayılamaz. Bir sanatçı birliği geçenlerde, açık çağrı sürecini ve "jüri" sistemini kabul edilemez bularak profesyonel anlamda küratörlüğü yapılacak bir sergi talep etti ve yaklaşan Resim Bienali'ne bir boykot çağrısı yayınladı. Ancak Tahran'da doğru düzgün bir Tahran Bienali düzenlemek imkânsız görünüyor. Dolayısıyla büyüyen şehrimiz ve seçkinci sanat çevresi, her yönden kârlı bienaller ve müzayedelerle kuşatılmış olmasına rağmen, bölgenin "son derece rekabetçi sanat piyasası"nın dışında kalmaya devam ediyor. İran'da yaşayan ve çalışan büyük sanatçılarımız var olmasına var ama hâlâ kârdan pay alamıyoruz. İnsan şunu farz etmek zorunda kalıyor, Tahran, kendini kültürel turizmin mükemmel hedefi olarak sunmakla, diğer küresel şehirler gibi cool bir hava takınmakla, bir yandan uluslararası sanat piyasasının üyelik aidatını sökülürken diğer yandan da modaya uymak için önündekinin sırtına basmakla ilgilenmiyor.

Dolayısıyla süreci kısa devre yaptırıp harekete geçirmek için, arkadaşım Serhat Köksal'la –ki küresel bienalleşme süreci konusunda oldukça eleştirel bir tavrı var- uzun bir konuşmadan sonra hareketli bir mini-Tahran bienalinin küratörlüğünü yapmaya karar verdik. Mevcut durumdan şikâyet etmeyi bırakmak ve ondan faydalanmak için, aşağı yukarı her yerde sunulabilecek bağımsız, düşük bütçeli, seyyar bir sergiye sahip olmak için, herhangi bir ucuz uçuşta nakledilebilmeleri için, orta boy bir valizden daha büyük olmayacak, tercihen 20 kilodan az sanat eserleri/nesneleri/metinler taşıyarak, göçebeler gibi yolculuk edeceğiz.

İçerisinin görünmediği bir perde

Bu bienalin konusu Kentsel Kıskançlık, Fransızca başlığıyla Urban Jalousie. Buradaki Jalousie kelimesi Fransızca'da hem "kıskançlık" hem de ''panjur'' anlamına geliyor. Panjur, aynı zamanda içeriden dışarısının göründüğü ama dışarıdan içerisinin görünmediği bir perde; masaya davet edilmeden dünyada olup biteni gözlememize izin veren bir engel. İranlı sanatçılar olarak kendi fikirlerimizi iletmek için tek bir fırsat verilmeden dünyada –kendi öz panjurumuzun (jalousie / jaluzi) dışında- olup biten hakkında bir fikre sahip olabiliyoruz: son derece siyasallaşmış bir bağlam içerisinde katı etnik bir çerçeve.
(Amirali Ghasemi)

Gezici Tahran Bienali hakkında, http://www.biennialtehran.com adresinden detaylar incelenebilir.
Facebook grup adresi: http://www.facebook.com/group.php?gid=11244991467

Hazırlayan: MaviMelek Kültür Sanat Servisi.

Sayı: 25, Yayın tarihi: 16/05/2008

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics