MaviMelek
Yüxexes
"Edebiyat daima hayatı önceden sezer. Onu taklit etmez, fakat kendi belirlediği amaca göre biçimlendirir." Oscar Wilde

Editör'den

Hasan Uygun

Hasan Uygun
"GÜNDEMİN İÇİNDEN
"

Sıcak Temmuz, Sıcak Gündem ve Her Şey Çok Sıcaaak!


Sadece meteorolojik olarak değil genel anlamda sıcak bir temmuz ayı var önümüzde. Bir yandan İstanbul'un birçok yerine sahneler kuruluyor, Joe Satriani'den Robert Plant'e, Marilyn Manson'dan The Smashing Pumpkins'e kadar dünyanın ünlü müzisyenleri Türkiye'ye arzı endam ediyor, bir yandan da edebiyat ortamı olağan canlılığıyla yaz sıcağına rağmen liste savaşlarına devam ediyor. Son duruma bakılırsa, Tuna Kiremitçi "Dualar Kalıcıdır" kitabıyla, son üç kitabında üç yayınevi değiştiren Perihan Mağden'in -billboard desteğine rağmen- bir adım önünde.

Listeyi, 3. sırada "Yüreğim Seni Çok Sevdi" kitabıyla Canan Tan, 4. sırada "Safran Sarı" kitabıyla İnci Aral ve 5. sırada "Mutluluk" kitabıyla Zülfü Livaneli takip ediyor.*

Edebiyat dünyasında ilerleyen aylarda ne olur, yeni liste başı kim olur diye soracak olursanız, onun için de paparazzi kameralarını takip edin derim… Tabii sadece paparazzi kameraları da yetmez liste savaşlarını takip etmek için, siyasi ortamı da ihmal etmeyin bence… Böylece yeni 'fırtınaların' kimler tarafından yaratılacağını rahatça öngörebilir ve gündemden de uzak kalmamış olursunuz.

Edebiyat dünyasındaki bu köşe kapmaca yarışından sıkılanlar için ise, bir tarih kitabı önerim olacak. Tavizsiz muhalif kimliğiyle tanıdığımız Radikal yazarı Gündüz Vassaf'ın yeni kitabı "Tarihi Yargılıyorum". Vassaf, resmi tarih yorumlarının yanlışlarını büyük bir cesaretle göz önüne serdiği kitabında, Cumhuriyet'ten çok önce bu topraklarda yaşamış olan uygarlıklardan günümüze kadar olan tarihi süreci, yeni argümanların ışığında ve eleştirel bir gözle irdeliyor. "Tarihi Yargılıyorum", resmi tarihle yüzleşmek isteyenler için bir kapı aralıyor.

Mavi Melek Manifestosunu Yayınladı

"Gitmek için erkendi, bazen de dönmek için geçtir," demiştik Mavi Melek'in sayfalarını ilk oluşturmaya başladığımızda. Ancak yüzüncü sayfamızı da geride bıraktığımız şu günlerde yeni katılımlarla büyümeye devam ediyoruz. Yüxexes yazarı Emre Karacaoğlu ile "Bodrum'da Yeniden" kitabıyla ünlenen öykücü O.Gönenç, Onur Güner ve Güçer Kafa bu haftanın yenilerinden.

Öte yandan manifestomuzla birlikte yayın kurulumuzu da oluşturduğumuz şu günlerde, bir de mail grubu oluşturduk. Hararetli edebiyat tartışmalarıyla renklenen grubumuza üye olmak isteyenler http://groups.google.com/group/mavimelekedebiyat'a tıklayabilir.

Mavi Melek Artık Gündemi de Takip Ediyor

Başlangıçta salt ürün ağırlıklı bir site olarak tasarladığımız Mavi Melek'in kültür sanat gündeminden de uzak durması düşünülemezdi. Yaşayan bir süreç olarak müzik, edebiyat ve sanatı solumak, etkinliklerden haberdar olmak, hatta bizzat katılmak için bu gerekli bir adımdı. Nitekim bunun da ilk adımını atıp ana sayfamızda bir değişikliğe gittik ve "Mavi Melek Gündem" sayfamızı oluşturduk. Kültür-sanat, edebiyat gündemine ilişkin haberlerin içinden derlemelerin yer alacağı bu bölüme, tüm mavi melek okurları katılabilir, haber yazabilir, hatta fahri muhabiri bile olabilir…

Sivas Katliamı'nı Unutmadık!

2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta 35 aydınımızın diri diri yakılmasıyla sonuçlanan Sivas Katliamı'nı unutmadık. Bu katliamı lanetlemek için ne şiir, ne öykü ne de roman; hiçbir dil, hiçbir anlatım biçimi ve dahi kelime yeterli değildir. Katliamda hayatını yitiren aydınlarımızı saygıyla anıyoruz.

05/07/2007

hasan@mavimelek.com

Kaynaklar:

* Radikal Kitap, 29 Haziran 2007

 

Editör'den - "Gündemin İçinden"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? III"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? II"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz?"

Editör'den - "Cümle Kapısı Edebiyat"

Mavi Melek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 Mavi Melek            website metrics