MaviMelek
"Tuhaf şey elbette, artık şu yeryüzünde oturmamak, / unutmak bundan böyle daha yeni edinilmiş alışkıları…" Duino Ağıtları / Rainer Maria Rilke

[Gündem]"Metaller Dile Gelirse: İlker Yardımcı Heykel Sergisi" | Hasan Uygun

İlker Yardımcı

"BIÇAĞIN ÖZÜNDE KESMEK VARDIR"

“Hayalkırpan", "Zamankırpan", "Yağmacı", "Durağanın Seyri", "Kamu Oyunu", "Metalorganik", "Prizmanın Telaşı" ve diğerleri… Hepsi de sofistike birer edebiyat eserinin ismi gibi derin bir anlam çağrıştırıyor. Oysa en temel evrensel formlar olan küre, küp ve prizmaların doğada sadece görünen biçimleriyle değil, görünmeyenin ötesinde soyut birer varlık olarak tasavvur edildiklerinde yaratıcılığın hamurunda kavuşacakları yeni formun habercisi gibi de duruyor bu isimler. Önemli olan bu hamuru yalın ve sade bir elle yoğurmak dokunulan yere bir dinamizm ve ritim duygusu kazandırmak.

Çöpe atılmış herhangi bir makasın parçası, bir hurdacıda metal yığınları arasında sıkışmış öğütülmeyi bekleyen deforme bir nesne ya da bir tamirhanede kaynak makinesinin erittiği, eriyik demir yığını… Sıradan bir gözle bakıldığında hepsi de çöp değil mi?

Değil! Değil ki, bir el onları alıp kendi yorumunu katarak sanatseverlerle buluşturuyor. Hepsi de sanatçının elinde yeni bir anlam kazanıp kalıcı birer sanat eserine dönüşüyor.

Insecta serisi

Sergi salonunda izleyici karşısına çıkan ve metala hayat veren usta ellerin dokunduğu tüm nesneler canlanmış gibi. "Yağmacı" üzerinde yer aldığı kaideden zıplayıp izleyicilerin arasına karışacak, "Sonsuz Sütun"ların arasından dolaşıp daha küçük kardeşleri olan "Insecta"lara liderlik etmeye hazırlanıyor sanki. Diğer yanda ise, yalın bir özgürlük "Prizmanın Telaşı"na ortak olup, "Mekanik" gözlemcinin bakışından uzak durmaya çalışıyor.

"Boşlukta" sallanan duygularımızın dışa vurduğu anlarda ise "Cervantes"e özenmemek mümkün değil. Fakat her seferinde tuzla buz olan Donkişot'ça hayallerimizden sonra "Metalorganik" bir hüzünle içe kapanıyor ve çocukça bir avuntuyla "Kamu Oyunu"na dahil oluyoruz.

Bu kadar metalin arasında insanın canlı bir hayat hissetmesi, o hayatın sunduğu oyuna dahil olmaya çalışması, ama salt bir oyun duygusuyla değil imgelemin tetikleyici ayartısına gark olması bir heykel sergisinde ne kadar mümkün?

Bakmakla görmenin ayrımında olanlar, sanatın yalın ve güçlü bir iletişim aracı olduğunu da bilirler. Hele söz konusu olan heykel sanatıysa, sanatseverler her heykelin bir yaşamöyküsü, var oluş nedeni ve yaratıcısının iziyle bir bütünlük oluşturduğunu da bilirler.

ZamankırpanHaliç Üniversitesi Mecidiyeköy Yerleşkesi Sergi Salonu'nda bugünlerde devam eden bir heykel sergisi var. 23 Mart'ta açılışı yapılan ve Heykel Sanatçısı İlker Yardımcı'nın 2003-2008 yılları arasında farklı malzemelerden ürettiği 25 çalışmasının yer aldığı sergi, 15 Nisan 2009'a kadar sanatseverleri ağırlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Söktaş A.Ş., HSBC Bank, ERDEMİR, ENKA Okulları, Beijing Yi Dong Yuan Sculpture Co. gibi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda eserleri yer alan Yardımcı, 2008 yılında Pekin'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları Kent Heykelleri Yarışması'nda, "Prizmanın Telaşı" isimli metal heykeliyle Türkiye'yi temsil etti. Sanatçının 26 uluslararası projeden biri olan çalışmasını da aynı sergide görmek mümkün.

Çalışmalarını genellikle metal malzemelerle yapan İlker Yardımcı'nın üretim mekânı bir metal atölyesi. Zamanın büyük bir bölümünü demir parçaları, hurdalar, kaynak makineleri, kesiciler, eskizler ve maketler arasında geçiren Yardımcı, "olabildiğince organik, yaşamın izlerini taşıyan, enerjilerini barındıran ve kendi içinde yaşayan bir stüdyo yaratmak istediğini" söylüyor. Ve bunu da heykellerine yansıtıyor. Yaratıcılığının motivasyonu sorulduğunda ise, "Bıçağın özünde kesmek vardır" diyor.

Durağanın Seyri | İlker Yardımcı

Çalışmalarında genellikle dışavurumcu bir tutum sergileyen Yardımcı'nın, ruh halini yansıttığı heykelleri, dönemine göre saldırgan ya da uysal bir görünüme bürünüp izleyici ile arasında bir iletişim dili kuruyor.
~~~

Kısa Biyografi:
1974 yılında Konya/Ereğli'de doğan İlker Yardımcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü lisans programını, İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde açtığı heykel sergisi ile bitirdi. 2004 yılında aynı üniversitede Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı'nda yüksek lisans programına başladı. Bu dönemde; karışık teknik ve metal malzemelerle heykeller, enstelasyonlar üretti. 2007 yılında "Modern Heykelde Metal Malzemenin Yeri Ve Anlatım Olanakları" yüksek lisans tezi ve İtalyan Kültür Merkezi'nde açtığı heykel sergisiyle programı tamamladı. Yardımcı, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde Sanatta Yeterlik-Doktora programına devam etmektedir.
(http://www.ilkeryardimci.com/)
~~~

Sergi Adresi:
Haliç Üniversitesi
Büyükdere Cad. No:101, 34394 Mecidiyeköy - İstanbul
Tel: (0 212) 275 20 20 | Faks: (0 212) 274 81 22 | e-posta: info@halic.edu.tr
~~~

Sayı: 36, Yayın tarihi: 28/03/2009

* English version, http://www.mavimelek.com/ilker_yardimci_sculpture_exhibition.htm

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics