MaviMelek
Hermes Kitap
"Gel aşk için çek bir nefes / Duman ile muhabbette / Cennet olur demir kafes / Kuş olsan bile uçamazsın / Çek curadan püf püf duman…" Kahveci Gürcü Nusret

[Gündem] "Mahşerin Dört Atlısı: Kramp" | Melek Öztürk

Lan N'oldu | Kramp Albüm Kapağı

"BİLENLER BİLMEYENLERE ANLATSIN!"

“Biz ta eskiden beri, biz burda bir avuç insan
Biz birbirimizden habersiz aynı şiiri yazar idik
Aynı şarkıyı söyler idik, aynı duvara işer idik…"

"Lan N'oldu" isimli şarkısından hatırlıyoruz birçoğumuz bu sözleri. 90'lı yıllarda rüzgâr gibi estiler. Daha öncesinde, 1986 yılında, "Sonunda" isimli albümleriyle ülkemizde ilk demo kaydını yapan rock grubu olarak müzik tarihine geçtiler. Bunu "Mikrop" (1988) ve "Şubat 84-Eylül 89" (1990) isimli iki demo çalışmaları izledi. 1993 yılında ilk yasal albümleri "Püf Püf" Şahin Plak etiketiyle piyasaya sürüldü. Ancak kötü kader mi yoksa plak firmasının cimriliği mi demek lazım bilemiyoruz, yapımcı firmanın kullanılmış bantlar üzerine yaptığı kayıtların berbatlığı nedeniyle aynı albüm 1996'da "Lan N'oldu" ismiyle Ada Müzik'ten ikinci kez yayınlandı. Albüme ismini veren şarkı "Lan N'oldu" grubun dillerden düşmeyen hit şarkısı haline geldi.

Kramp | Püf Püf Albüm Kapağı

Şarkı iddialı sözleri ve müziğiyle aslında 1980 darbesi öncesi ve sonrası yaşananların bir anlatımı ve özetidir. Şarkıda bunu en iyi anlatan, "Derken; bir sabah erken / Birbirimizin yüzüne bakamaz olduk mu ne / Lan n'oldu be, lan n'oldu be" dizelerinden de durum daha net anlaşılabilmektedir. Söz ve müziği ressam-müzisyen Erdinç Ünlü'ye ait olan şarkının bir de klibi vardır. Klibin yönetmenliğini daha sonra kanser nedeniyle aramızdan ayrılan Ercüment Yılmaz yapıyor. Şarkının asıl temasından farklı olsa da klibin gerçekten ruhani, kasvetli ve tabii ki çok başarılı olduğunu söylemek yerinde olur. (http://www.youtube.com/watch?v=UdtnWmMj62g&eurl)

Albümde, Kramp'ın en iyi şarkılarından biri olan ve hafızalara kazınan bir diğer şarkısı da "Püf Püf"tür. Sözleri Kahveci Gürcü Nusret'e ait olan şarkının sözleri "Gel aşk için çek bir nefes / Duman ile muhabbette / Cennet olur demir kafes / Kuş olsan bile uçamazsın / Çek curadan püf püf duman…" diye akıp gider. "Püf Püf" bir zindan şiirinden bestelenmiş. II. Abdülhamit döneminde Yedikule Zindanları'na düşen halk şairi ve ressam Kahveci Gürcü Nusret'in "Zindan Şiirleri" adlı eserinde mahkûm portrelerinin kenarına yazılmış şiirlerinden derlenmiş. Merak edenler için -iyi bir kayıt olmasa da- TRT 3 arşivlerinden klip kaydı da izlenebilir: http://www.youtube.com/watch?v=EgHhTF_f900

Kramp | İstanbul Sokakları Albüm Kapağıİkinci albümleri "İstanbul Sokakları"nı 1998 yılında yine Ada Müzik'ten çıkartan Kramp, albümde ilk olarak Erkin Koray'ın söylediği, sözleri ve müziği Nuri Kurtcebe'ye ait olan "Tek Başına" isimli şarkıyı seslendirdi.

1984 yılının Şubat ayında Nezih Onur (Bas gitar / vokal), Doğan Sakin (Gitar / vokal) ve İdris Tübcil (Davul) tarafından kurulan grup, özgün yorumuyla rock ve heavy metal'i Türkçe sözlerle yapmaları her daim olumlu eleştiriler almalarında en önemli etken oldu. Erkin Koray ve Cem Karaca gibi usta isimlerle konserlerde aynı sahneyi paylaştılar.

Grup kurulduğu ilk yıllarda motorların ana milinden esinlenerek "Krank," adını alıyor, ancak bu ismin herkes tarafından net algılanamaması üzerine bir süre sonra değiştirilir ve "Kramp" olur. Yıllar su gibi akıp geçer, bazen birlikte bazen ayrı. "Dağıldılar, artık bir araya gelemez" dedi birileri, ancak dile kolay, tam 24 yıl. Kramp artık 25. yılından gün almaya başladı ve yine birlikteler. Bu vesileyle 2008 yılı da Kramp'ın gümüş yılı. Bu yazının yazılma nedeni de Kramp'ı yeniden hatırlamak / hatırlatmak ve 25. yıl etkinliklerinden kısaca bahsetmek.

Kramp Mecaz Barda Konserde

Kramp, geçtiğimiz yılın son aylarında bir dizi konsere başladı. İstanbul konserlerinden sonra Bursa, Eskişehir, Ankara olmak üzere Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar tüm hayranlarına ulaşmak için yola çıktılar bile. Bu konserler kapsamında Çalıntı Müzik tarafından organizasyonu yapılan ve Beyoğlu Mecaz Bar'da sahne alan Kramp'ı izleme fırsatımız oldu. Grubun kurulduğu ilk yıllardan beri gitarıyla eşlik eden ve aynı zamanda bir trash grubu olan Kronik'in de bir üyesi Özer Sarısakal da gitarıyla okeyde dördüncüyü tamamlıyordu. Evet, "Mahşerin dört atlısı" sahnedeydi. 90'lı yıllara geri dönülmüş, herkes ritmi yakalamış ve başlar hafifçe sallanmaya başlamıştı bile. Geçen 24 yıl müziklerinin kalitesinden hiçbir şey kaybettirmemiş, aksine daha da bir güzelleştirmişti. Konser sırasında bir Kramp hayranı kulağıma eğilip olanca sesiyle "Biliyor musun, bu adamların yaş ortalaması elli!" dedi. Biliyordum, onlar nerdeyse çeyrek asırdır Türkiye rock / hard müziğinde en sağlam grup olarak varlıklarını sürdürmeyi başardılar. Bazı dönemler ayrı olsalar da kalpleri hep beraberdi. Sahnede birlikte olmaları bunun en güzel kanıtıydı zaten. Konserlerde Kramp'ın da dile getirdiği gibi, "Bilenler bilmeyenlere anlatsın, hikâye devam ediyor." İşte buluşma budur.

Kramp hayranlarına müjdeyi verelim hemen. Grup şu sıralar yeni albümlerinin hazırlıklarına başladı bile. Konserlerinde eski albümlerindeki şarkılarının yanı sıra yeni albüme girmesi muhtemel şarkılarını da çalıyorlar.

Uzun soluklu müzik kariyerlerinde hiç taviz vermeden yollarından dönmeyen Kramp'a yeni deparlarında başarılar diliyor ve onları takip etmeye devam ediyoruz.

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics