MaviMelek
"Edebiyat daima hayatı önceden sezer. Onu taklit etmez, fakat kendi belirlediği amaca göre biçimlendirir." Oscar Wilde

Akın Olgun / Avrupa Ajansı / Londra*

Londra'da Türkçe yayımlanan Avrupa gazetesi için Gazeteci Akın Olgun'un sitemiz editörü Hasan Uygun'la yapmış olduğu röportaj, 15 Temmuz 2007 tarihi itibariyle ilgili gazetede yayımlandı.
Mavi Melek projesinin ortaya çıkış şeklini, amaçlarını ve hedeflerini de okuyabileceğiniz röportajı bir de Mavi Melek okurları için yayınlıyoruz.

Mavi Melek sınırları aşıyor…

"MAVİ MELEK SINIRLARI AŞIYOR..."

İnternet üzerinden edebiyat, kültür yayıncılığı yapan yeni bir site mavimelek.com. Gerek görsel tasarımı ve gerekse de yayınlanan ürünlerin kalitesiyle, sanal bir dergi görünümündeki site göz dolduruyor. Stüdyo İmge Yayıncılık'ın eski editörü Hasan Uygun'un editörlüğünü üstlendiği sitede, Mehmet Ergüven, Hikmet Temel Akarsu ve Çalıntı dergisinin yayın yönetmeni Suat Bilgi gibi isimleri de görmek mümkün. Daha ilk günlerinden itibaren yüzlerce okur kitlesine ulaşan site, genç yazarlara da yer veriyor sayfalarında.
Biz de mavimelek.com'un bu başarısındaki sırrı öğrenmek istedik. Sitenin editörü Hasan Uygun sorularımızı yanıtladı.

Mavi Melek projesi nasıl ortaya çıktı?
Msn üzerinden keyifli bir sohbetim olan değerli bir dostum bir gün, “Bana bir öykü sitesi tavsiye eder misin,” diye sordu. Düşündüm, aklıma doğru düzgün bir isim gelmedi. Ancak Google'dan ‘öykü' başlığıyla bir arama yaparsa bu tür sitelerden birine mutlaka denk gelebileceğini söyledim. Fakat birkaç dakika sonra arkadaşım bezmiş bir vaziyette, “Tamam, boş ver, ben vazgeçtim,” dedi.

Arkadaşımın iki dakika sonra sıkılmasına neden olan şey, bu tür sitelerin kıtlığı değildi tabii ki. Tam aksine internette onlarcası mevcut. Gel gör ki, çoğunluğu vıcık vıcık aşk sömürüsü üzerine odaklanmış, her satırında arabesk öğeler barındıran ve alt alta din sömürüsü yapan blog görünümündeki bu sitelerdeki özensizlik, arkadaşım gibi okuma eylemine önem veren insanların en büyük handikapı.
O aralar Mavi Melek de kendi içinde, kendi kimliğini, kendi ruhunu arayan bir yapıdaydı. Düşündük ki Mavi Melek bir edebiyat sitesi olmalıydı. Ama bir edebiyat dergisi kalitesinde… Böylece mavimelek.com ortaya çıktı.

mavimelek.com olarak neyi hedefliyorsunuz? Kısaca amaçlarınızdan bahseder misiniz?
Hepimizin malumu, Türkiye son günlerde daha önce de benzer birçok örneğine tanık olduğumuz yoğun bir siyasi süreçten geçmektedir. Günümüzde yaşanan bu sürecin diğerlerinden farkı ise elbetteki siyaset bilimcilerin tahlillerini bekleyen bir durum. Ancak güncel politikanın, insanların gündemlerini bu kadar yoğun bir şekilde işgal ettiği bir dönemde, kültür sanatın tamamen geri plana itildiğini görmek de çok üzücü bir durum. Oysa hayat damarlarımızın beslendiği en verimli kaynaklardan biri olan edebiyat, kültür sanat okuyan, düşünen herkesin gündeminde olması gereken ilk konu.

Gerek matbaa baskı ve kâğıt maliyetleri ve gerekse de dağıtım tekellerinin egemenliği göz önünde bulundurulduğunda, günümüzde klasik yöntemlerle yayıncılık giderek belli sermaye gruplarının insafına terk edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında internet yayıncılığı, hâlâ emekleme döneminde olan bir alan olarak keşfedilmeyi beklemektedir. Bizim amacımız, internet üzerinden de, kâğıt elde etmek için binlerce ağacın kesilmesine gerek duyulmaksızın, kültür sanatın birincil konu olduğu bir dergi platformu oluşturmak. Fakat bunu yaparken de klasik şablonlara hapsolmadan, her zaman için kreatif yaklaşımı ön planda tutmaya çalıştık.

mavimelek.com'u internetteki benzerlerinden farklı kılan nedir?
Günümüzde, internette edebiyat, kültür-sanat içerikli birçok site var. Zaten mavimelek.com'un da bu konuda ilk olduğunu iddia etmek gibi bir yaklaşımı olamaz. Çeşitli form ve katılımlarla yayın yapan bu siteler, genellikle amatör bir görünümle ve çoğunlukla da imla kurallarını hiçe sayan bir tavırla bazı yazarların blog sayfaları olma görünümünden öteye gidemiyorlar. Oysa mavimelek.com, yayına başladığı çok kısa süre içinde onlarca yazarına kavuştu ve her geçen gün de yazar sayısını artırmaktadır.
Öte yandan görsel tasarımı ve yayınlanan ürünlerin kalitesiyle de okurlarından olumlu eleştiriler alan mavimelek.com, estetik kaygılardan ödün vermeden sanal bir dergi kültürü oluşturmayı hedeflemektedir.

Peki az önce de belirttiğiniz gibi günümüzde internet üzerinden sizin gibi yayın yapan onlarca site var, siz bunların arasından sıyrılıp sık ziyaret edilen bir site olmak için nasıl bir strateji izleyeceksiniz?
Evet, genellikle bir şeyi satma amacından hareketle mail kutularımıza her gün gelen onlarca maili çoğunlukla açmadan çöp sepetine gönderiyoruz. Ancak bazen, tam da yoğun iş tempomuzun küçücük bir molasında, mail kutularımızda bakılmayı bekleyen kültür sanat içerikli bazı sitelere tıklamaya kalkıştığımızda da üyelik bizi bekleyen işkencenin ilk adımı oluyor. mavimelek.com, günümüz toplumunun en büyük handikaplarından biri olan zaman kaybını çözmek amacıyla üyelik sistemini uygulamıyor. Edebiyat, kültür sanata ilgi duyan herkesin tıklayıp yayınlanan ürünleri rahatlıkla okuyabileceği bir site mavimelek.com.
Ürün esaslı ve okur katılımlı bir edebiyat kültür sitesi olan mavimelek.com, kolektif bir ruhla, yazdıklarını okurla paylaşmak isteyen -tabii belli kriterler çerçevesinde- herkesin katılımına açık. Dolayısıyla bizler bu katılımın okuyan, düşünen herkesi bir araya getirebileceğini düşünüyoruz.

Mavi Melek Kitap Atölyesi başlığınızın altında, ‘nev-i şahsına münhasır kitaplar' diye bir bölümünüz var ki bu da sanırım mavimelek.com'un en fazla önem verdiği projelerden biri. Nedir bu ‘nev-i şahşına münhasır kitaplar'?
Evet, düşündük ki, herkes bir kitabı olsun istiyor. Ancak günümüz şartlarında Türkiye'deki yayınevi sayısına bakıldığında yüzlerce yayınevi olmasına rağmen bu talep layıkıyla karşılanamıyor. Ve birçok yazar ya da yazar adayı, bu yayınevlerinin kapısından içeri bile giremiyor. Oysa bakıldığında yazan ya da yazmaya eğilimli yüzlerce genç yazar adayımız var. Fakat bu tür arkadaşların en büyük problemi bu konuda kendilerine yol gösterecek birilerinin olmaması. Biz, kitabın bir proje olarak ortaya çıkışından kitabevlerinde satışa sunulması sürecine kadar olan bütün aşamaları bilen bir birime ve birikime sahip olduğumuz için, ‘kişiye özel kitapların' bu tür arkadaşlara da bir çıkış kapısı aralayacağına inanıyoruz.

* Avrupa gazetesi, 15/07/2007

Editör'den - "Milliyetçilik ve Dil"

Editör'den - "Gündemin İçinden"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? III"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? II"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz?"

Editör'den - "Cümle Kapısı Edebiyat"

Mavi Melek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 Mavi Melek            website metrics