Marlene Dietrich
Sayı: 22 | Poster

Mavi Melek / Profesör Unrat / Roman
Heinrich Mann
Türkçesi: İlknur Özdemir
İthaki Yayınları
2007 / İstanbul

Ekspresyonist dönemin öncü eserlerinden olan "Profesör Unrat" 1905 yılında yayınlanır. Ancak romanın ve yazarı Heinrich Mann'in dünya çapında ün kazanması "Mavi Melek" ismiyle 1930 yılında sinemaya uyarlanmasının ardından gelir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasındaki dönemde, Alman edebiyatında çok büyük ve derin izler bırakan Mann, 20. yüzyıl Avrupa'sının da en ateşli hiciv üstadı ve Alman edebiyatının da en üslup sahibi yazarları arasındadır.

O, "Sahte bir milliyetçilikle gözleri kamaşmayan gerçek bir enternasyonalistti."* Naziler başa geçtiği sırada Heinrich Mann Prusya Akademya'sı yazarlar bölümünün başkanıydı. Yaşamı boyunca diktatörlüğe ve özgürlüğü baltalayan hareketlere başkaldırmış olan böyle bir yazarın o idare altında yaşamasına imkân yoktu. 1933'te Fransa'ya göç etti. Nazilere karşı savaşına bir süre orada devam ettikten sonra Amerika'ya geçti. Milletlerarası kardeşlik ve Avrupa Birliği düşüncelerini orada yazdığı yazılarla savundu. Mann, 12 Mart 1950'de California'da öldü.

Mavi Melek'te canlandırdığı Lola karakteriyle sinema tarihinde bir "femme fatale" ikonuna dönüşen Marlene Dietrich, sonraki yıllarda ise filmin adıyla anılır olmuştur.

* Ekspresyonizm Sanat Ansiklopedisi, Lionel Richard, Remzi Kitabevi, 1984

Kitap hakkında detaylı bilgi için:
http://www.mavimelek.com/mavimelek.htm

Filmden bir sahne izlemek için:
http://www.youtube.com/watch?v=3GpkBW5bD-Q

[Geri dön]

website metrics