MaviMelek Edebiyat
"Amaç her zaman, örtüyü masanın üzerini hiç bozmadan çekmektir." Jean Baudrillard

[Editör'den] | Hasan Uygun

Hasan Uygun
"CÜMLE KAPISI EDEBİYAT ÜSTÜNE…
"

Yaşadığımız iletişim çağı, artık görüntüyü ve sesi bizim irademizin dışında kılarak hiç olmadığımız kadar bizi pasifleştirdi. Neredeyse hepimiz insanlık erdemlerini unutmuş, yalan bir dünyanın içinde, kendi matrix'imizde, hayal bulutlarının üzerinde geziniyor, bizim için özel olarak tasarlanmış şeytanlarla boğuşuyoruz.

Yine Türkiye tarihinde daha önce örneklerini sıkça yaşadığımız çalkantılı bir dönemden geçiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, darbe tartışmaları, milletvekili seçimleri ve bu listeye eklenebilecek daha onlarca şey...

Oysa her şeyin kritiğe bağlandığı, ciddiyet maskelerimizi daha bir ağırbaşlılıkla takındığımız bu tür dönemlerde aldığımız yaralar, her seferinde vücudumuzda daha derin izler bırakırken biz de kendimizi bir sonraki salvoya hazırlıyor ve bir süre sonra birçok şeyi kanıksayarak hayatlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sanki mutat bir alışkanlık gibi biteviye tekrarlanıyor.

Ancak şu anda geçirmekte olduğumuz bu süreci, diğerlerinden farklı kılan şey konusunda sanırım hiç bu kadar birbirimize uzak düşmemiştik.

Sanki bütün hainler, dönekler, misyonerler, şeriatçılar, Sevr'i hortlatmaya çalışan AB'li sömürgeciler, IMF, bu cennet(!) vatanı içten içe yıkmaya çalışan gizli örgütler, mafyozlar vb sahtekârlık çeteleri adeta dizginlerinden boşanmışçasına ortalıkta cirit atıyor. Sanki her tarafımız kuşatılmış, her şey üstümüze üstümüze geliyor gibi. Değil mi!?

Korkular, sevinçler, coşkular; umutlar, özlemler, yarınlar… her şey, ama her şey sanki bizim dışımızda.

Peki neden?

"Daha önce hiç bu kadar edilgenlik yaşadık mı" diye bir düşünelim isterseniz?

Edilgenlik ki, her gün televizyonlardan, gazetelerden, billbordlardan, mail kutularımıza gelen onlarca reklam amaçlı mailden etrafa yayılıyor ve bulaşıcı bir hastalık gibi bizi kuşatıyor.

Bu kadar çaresiz miyiz?

İnsan medeniyetinin bütün biriktirdikleri, bir sonraki adımlar için edinilmiş sihirli birer anahtardır. Bu sihirli anahtara sahip olmayı kim istemez ki!

Öte yandan şu ana kadar yüklemiş olduğumuz tüm olumsuz yanlarına rağmen, bugün içinde bulunduğumuz iletişim çağı sayesinde ise, bu güne dek hiç olmadığımız kadar bilgiye yakınız. Her şey bir adım ötemizde. Değil mi?!

Ve, artık edebiyat-sanat da bir adım ötemizde. Hatta bir tık ötemizde!

Peki bütün kirlenmişliğin arıtıcısı edebiyat-sanat üstüne ne kadar az konuşuyor; tartışıyoruz. Bunu hiç düşündünüz mü?

Mavi Melek Edebiyat Kültür Yayıncılık, zengin içeriği, düzeyli yaklaşımıyla edebiyatı tekrar hayatlarınızın baş tacı yapmaya aday… Tabii sizlerin de katılımı ve desteğiyle… Biz, muhalif yanımızı, sırf söz söylemiş olmak için değil, ama sözün de gücünü bilerek ortaya koymak için 'edebiyat yeniden' diyoruz… İçinden geçilmesi gereken bir cümle kapısı olarak edebiyat, başka bir dünya özlemi çeken herkesin şifresi olabilir…

hasan@mavimelek.com

Editör'den - "Gündemin İçinden"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? III"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? II"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz?"

Editör'den - "Cümle Kapısı Edebiyat"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2007 MaviMelek            website metrics