MaviMelek
Hermes Kitap
"Bir yalnızlık köşesinde, tam anlamıyla ruhu 'hiçliğe' yuvarlanmış ya da inanılmaz derecede şaşırtıcı bir ruh gücüne sahip olan insanlar yaşayabilir." Balzac

[Editör'den]"Editör'den" - Hasan Uygun Ufak Tefek Olaylar - Daniil Kharms

"SİMSİYAH KİTAPLAR HER CEBE SIĞIYOR"

“Ne gözleri ne de kulakları olan kızıl saçlı bir adam vardı. Ne de hiç saçı olmadığından ona kuramsal olarak kızıl saçlı adam deniyordu.
Konuşamıyordu, ağzı yoktu çünkü. Burnu da yoktu.
Kolları ya da bacakları bile yoktu. Midesi yoktu, sırtı yoktu, omurgası yoktu, iç organları falan da yoktu. Hiçbir şeyi yoktu! Bu yüzden kimin hakkında konuştuğumuzu bile bilmiyoruz.
En iyisi onun hakkında daha fazla konuşmamak."

Bu nefis kısa öykü Rus yazar Daniil Kharms'tan. 1905 yılında St Petersburg'ta doğan ve eserlerinde modernist, dadaist, sürrealist etkiler görülen yazar absürd öyküleriyle tanınıyor. Asıl adı Daniil Ivanoviç Yuvaçev olan yazar, 1942 yılında Nazi işgali sırasında henüz 37 yaşındayken trajik bir şekilde, bir hapishane hastanesinde açlıktan öldü.

Yukarıda bir öyküsünü alıntıladığımız ve Osman Çakmakçı'nın Türkçe'ye kazandırdığı "Ufak Tefek Olaylar" isimli kitabı, yazarın otuza yakın kısa öyküsünü içeriyor.

Daniil Kharms gibi, Türkiye'de çok az tanınan değerli bir Rus yazarının yanında Tolstoy gibi yediden yetmişe hepimizin tanıdığı yazarlarla birlikte Balzac, Bulgakov, Baudelaire ve Oscar Wilde'ın az bilinen, kenarda kalmış veya hiç çevrilmeyen kitaplarının Türkçe'ye kazandırıldığı SimSiyah Kitaplar, Salyangoz Yayınları'nın bir kültür hizmeti olarak kitapçı raflarındaki yerlerini aldı. Cep kitabı formatında tasarlanmış olan SimSiyah kitaplar, farklı kapak ve sayfa tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

Kara Bahar - Unica ZürnBu seriden "Kara Bahar" isimli romanı yayınlanan ve adından bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğer yazar ise, yapıtlarında hayallerini, fantezilerini, yanılsamalarını, halüsinasyonlarını ve geçirdiği sinir buhranlarından arta kalan tortuları işleyen Unica Zürn'dür. Bu kitap da Osman Çakmakçı tarafından Türkçe'ye kazandırılmış.

1916 yılında Berlin'de doğan Zürn, kendisinin "muhteşem" diye nitelendirdiği güzel bir çocukluk dönemi geçirir. Ancak ilerleyen yaşlarında baş gösteren ailevi problemler yüzünden içe kapanır ve deyim yerindeyse bir daha gün yüzü görmez. Evliliğinde de mutsuzlukları peşi sıra yaşayan yazar, 1969 yılında, kendisinde baba figürünü bulduğu ilk ilişkisi gerçeküstücü ressam ve heykeltıraş Hans Bellmer'in kalp krizi geçirmesiyle çıldırır ve akıl hastanesine yatar. 1970 yılında da tıpkı "Kara Bahar" romanında işlediği kahramanı gibi pencereden atlayarak intihar eder.

Eserleriyle iç içe geçmiş bir yaşamdır Zürn'ünki, özellikle "Kara Bahar" romanında bu çok belirgin bir şekilde yansımasını bulur.

Büyük oranda otobiyografik izler taşıyan ve baştan sona sarsıcı bir roman olan "Kara Bahar"da yazar, anne babasının sorunlu ilişkileri yüzünden arada kalan ve ihmal edilen bir kız çocuğunun intiharla sonuçlanan saplantılı hayatını anlatır. Çocuğun, babasına duyduğu derin sevgiyi kitabında canlı bir dille aktaran yazar, aynı zamanda çizmiş olduğu benmerkezci anne figürüyle de kadınlara karşı nefreti işler.

SimSiyah kitaplar adı üstünde edebiyatın kara örnekleri üzerinde yoğunlaşmış bir dizi. Avangard-underground ve absürtçü klasik yazarların yan yana geldiği bu diziden adını anmadan geçemeyeceğimiz bir diğeri de "Fanfarlo" isimli kısa romanı Türkçe'ye ilk kez kazandırılan, "Kötülük Çiçekleri"nin ünlü yazarı Baudelaire'dir.

Bu romanda Baudelaire, bir süre aşk yaşadığı Jeanne Duval ile arasındaki ilişkiyi anlatır. Baudelaire, lüks düşkünü olan bu kadına özlediği hayatı veremeyince ilişkileri kâbusa döner ve her iki taraf da büyük acılar çeker. Balzac'ın etkisini taşıyan bu küçük başyapıtta şair, "büyük bir miskin, tutkun bir kederli ve mutsuz bir ünlü" olan Samuel'in kişiliğinde kendi portresini çizer.

Fransızca orijinalinden Tozan Alkan tarafından Türkçeleştirilen bu kitap da serinin diğer öne çıkanlarından.

Otobüste, trende, metroda, vapurda bile bir solukta okunabilecek ama bıraktığı derin izler yüzünden hazmedilmesi belki de günler alacak bu az bilinen sarsıcı eserlerin her satırında ince bir edebiyat zevkinin izlerini de sürmek mümkün.

Giderek çok satar listelerinin gölgesinde şekillenen yayın dünyasının bir örnek kitaplarından sıkılanlar ve farklı bir şeyler okumak isteyenler için SimSiyah kitaplar bu alternatifi fazlasıyla sunuyor.

10/08/2007

hasan@mavimelek.com

 

Editör'den

Editör'den - "Bir Put Kırıcının Olgunluk Çağı / Irvine Welsh"

Editör'den - "Sisteme Direnen Şair"

Editör'den - "SimSiyah Kitaplar Her Cebe Sığıyor"

Akın Olgun / Avrupa Ajansı (Röportaj) - "Mavi Melek Sınırları Aşıyor..."

Editör'den - "Milliyetçilik ve Dil"

Editör'den - "Gündemin İçinden"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? III"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz? II"

Editör'den - "Biz Edebiyat Yapıyoruz, Ya Siz?"

Editör'den - "Cümle Kapısı Edebiyat"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2007 MaviMelek            website metrics