MaviMelek
Hermes Kitap
"Bu dünya ikiye ayrılır amigo. Boyunlarına ip geçirilmiş olanlar ve o ipi kesenler." (Tuco/Çirkin)

"Susamuru" Yazıları - Suat Bilgi

Vaktiyle Çalıntı dergisini çıkaran, sayesinde birçok güzel müzisyen ve grubun şarkılarıyla tanışma fırsatı bulduğumuz kişidir; Suat Bilgi. O dergilerin bugüne kadar çıkmış her bir sayısının ayrı bir değeri vardır. Eşsiz müzik arşiviyle dj'lik yaptığı mekânlarda çaldığı "illegal" seslerde duymuştuk ilk Manu Chao'nun Clandestino'sunu. "Bu çalan ne?" sorusuyla fazlaca karşılaşmış olmasından olacak sanırım, "Çalan ne, çalınan ne?" şeklinde bir sözcük üretilmişti Çalıntı'da.

Deli dergisinde "Insomnia" başlığıyla yayınlamaya başladığı yazılara sonrasında Gırgır dergisinde "Susamuru" başlığıyla devam etti.

Ekşi Sözlük'te Mavi Mercan adıyla yazılmış onun hakkındaki yazı aynen şöyle: "Kanımca bu memlekette çıkmış en güzel dergilerden biri olan Çalıntı'nın editörü ve eskiden neredeyse ikinci evim olan Atlas Pasajı'ndan çıkmamın dört nedeninden biri olan dükkanın olmazsa olmazı. Diğer mekanlar (Atılgan, Kod Müzik ve Mod). Ayrıca Nev ile ilgili yazdığı bir kritikte kurduğu, samimiyete dair şu cümlelerin altı çizilesi, tekrar tekrar okunası: "ama samimiyet bir giz. Giz olmaya da bizler böyle davrandıkça devam edecek. Çünkü bir sis bırakır ardında bazı sesler, ömre dağılan bir sis. Çünkü yıllar bu seslerden hiçbir şey alamaz artık. Bir sis gibi yaşarlar, başkalarının hayatları içinde, yıllar sonra sorulmuş bir soruya erken verilmiş bir karşılık olarak."

Suat Bilgi, bundan böyle, Gırgır dergisinde ara verdiği "Susamuru" yazılarına, MaviMelek'te devam edecek. Kendi tabiriyle Melekler Şehri'nde bizlerle birlikte olacak, vapurun o herkesten uzak, kuytu köşesinde.

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics