Öpücük | Gustav Klimt
Der Kuss (Öpücük) | Gustav Klimt (1907-08)


Sayı: 26
| Poster

Der Kuss (Öpücük)| Gustav Klimt (1907-08)
Zamanın önemsizliği ve sonsuzluk duygusunun yoğunluğudur Öpücük'ü sıradan olmanın dışında tutan. Kadın ve erkek dizlerinin üstünde, bir uçurumun kenarında öpüşüyorlar. Belki de yere uzanmışlar ama kendilerinden geçmiş ve bütünleşmiş oldukları aşikârdır.
Tartışmalar yaratan Klimt'in bu ünlü tablosuna birbirinden farklı birçok yorum yapılmıştır.
Erkeğin aşkı içinde kendini unutuşu, tutkuyla sevdiği kadına sarılmasından anlaşılabilmektedir. Âşık kadının gözleri kapalıdır. Bir eliyle adamın boynuna sarılmış olmasına rağmen diğer eliyle itiyor gibidir. Bu da artık onu istemediğinin işaretidir birçok rivayette.
Gerçeküstü bir aşkın çiçek tarlasındaymış izlenimi veren bu tabloda, kadın ve erkeğin bedenlerindeki şekillerin farklılığını dikkatli bakan gözler hemen görebilir. Kadının giysisi ve saçları baharı anımsatan çiçek desenleriyle bezelidir. Erkeğin saçlarında yosunlar, giysisinde dikdörtgenimsi, mozaik şekiller ve her ikisinde de keskin renk geçişleri boşuna değildir; bir anlamı vardır. Çünkü burada Klimt, kadınla erkek arasındaki ayrıma vurgu yapmak ister gibidir; kadın dünyasının anlaşılmaz ama yumuşak belirsizliği, erkek dünyasının netliği ve kesin doğrularını simgelemektedir aslında bu şekiller.

Öpücük, zamanında hakkettiği ilgiyi maalesef görememiş; ancak çok daha sonraları üzerindeki çiçek desenleri ve imgesel erotizmiyle, 68 Kuşağı'nın Çiçek Çocuklarını etkilemiş ve resim, zamanında görmediği ilgiye uzun yıllar sonra kavuşabilmiştir. En meşhur eserlerinden biri olan Öpücük resmini Klimt 1907-08 arasında yaptı.
Gustav Klimt (14 Temmuz 1862 – 6 Şubat 1918), Avusturyalı sembolist ressamların en beğenilenleri ve bilinenleri arasındadır. Klimt'in birincil resim konusu kadın bedenidir ve eserlerinde ince dekoratif süslemelerle beraber zarif bir erotizm göze çarpar.

Not: Kadının soluk yüzünün aksine etraflarını saran canlı sarı ve kahverengilerin ruh haline göre değişen hüzün-aşk, tutku-öfkeyi yansıtması nedeniyle Öpücük'ü poster köşemizde mavi tonlarına bu seferlik dönüştürmeyi uygun bulmadık.
[Geri dön]

website metrics