MaviMelek
Hermes Kitap
"Bilgelik bir başkasına anlatılamaz; bir bilgenin başkalarına anlatmaya çalıştığı bilgelik aptalca bir şey gibi gelir kulağa." Siddhartha / Herman Hesse

[Deneme]"Ucuz Roman" - Mustafa Kurt

Ucuz Roman

"BUGÜNÜN ROMANINI YAZDIM"

Başlık her ne kadar Tarantino'nun aynı adı taşıyan filminden ödünç alınsa da yazının sinemayla ve bu ünlü yönetmenle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu tanımlamayı son aylarda edebiyat tartışmalarının merkezine iyiden iyiye yerleşen ve üzerinde 'roman' kaydı taşıyan kitaplar için kullanıyorum. Sakın bu adlandırmadaki 'ucuz' kelimesi sizi yanıltmasın; çünkü romanın ucuzlamış olması, yazarının da gözden düşmüş olduğuna işaret etmiyor. Tam aksine roman ucuzlarken, yazar pahalanıyor. Eğer sizler de bir yazar olmanın hayalini kuruyor ve bu işten büyük paralar kaldırmayı düşünüyorsanız, o zaman siz de "Çoksatar ve Star Yazarlar İçin Kullanma Kılavuzu"nu mutlaka okumalısınız. Ben kendi adıma böyle bir kılavuzu şimdiye kadar okumuş değilim; ancak mevcut "çoksatar" (ne demekse?) kitap ve yazarlara bakarak aşağıdaki ilkelerin böyle bir kitapçığın ilk sayfasında olduğundan da eminim.

1) Kitapları çok okunan, televizyonlarda saatlerce, gazete sayfalarında sayfalarca kendisiyle mülakat yapılan, değişik açılardan çekilmiş fotoğrafları ülkemizin muhtelif mecmualarında boy boy yayımlanan bir yazar olmak istiyor musunuz? Öncelikle bu soruya bütün samimiyetinizle bir cevap vermeniz gerekmektedir. Eğer bu soruya "Evet," şeklinde bir cevap veriyorsanız, şunu da bilmelisiniz ki, bu yolun bir daha dönüşü yoktur. Yani ikinci ilkeyi okumadan önce kararınızdan iyice emin olun.

2) Pekâlâ, siz nâmlı bir yazar olmak yolunda gözünüzü karartmışa benziyorsunuz. O zaman şunu daha ilk elde mutlaka bilmelisiniz. Daha önce edebiyatın değişik türlerinde (şiir, hikâye, deneme, eleştiri) kitaplar okumuş olabilirsiniz; ama artık bunların hepsini unutun. 2002* yılında sizin onlara ihtiyacınız yok. Şayet "ben yazacağım türün iyi örneklerini ilk baştan iyice hazmetmeliyim," gibi bir batıl inancınız da varsa tez elden bundan da vazgeçin. Çünkü siz başkasınız ve yepyeni olarak ortaya çıkacaksınız. Sizden öncesi olmadığı gibi siz bir çığır açacak kadar da önemlisiniz. Evet, adım adım üçüncü ilkeye gidiyorsunuz, artık geri dönüşünüz yok. Hemen kitaplığınızı boşaltın.

3)  Tertemiz ve sıfırdan başlamak için hazırsınız. O zaman önünüze bir top beyaz kâğıt alın ve ilk sayfaya kitabınızın adını yazın. Ancak bu isim öyle 'ağır' olmamalı. Her gören içinde ne olduğunu merak etmeli. En önemlisi de bu adın içinde "aşk, yasak, isyan, tutku, cinayet" gibi anahtar kelimelerden mutlaka biri olmalı. Bu adın altına da yazmanız gereken hayatî kelime ise "Roman". Evet, siz çoksatar bir star olmak istiyorsanız ne şiir ne hikâye ne de size hiçbir şey kazandırmayacak olan eleştiri yazacaksınız. Sizin türünüz roman.

4)  Başlığınızı yazdığınıza göre konunuz da belirlenmiş oldu. Şöyle en tutkulusundan bir aşk hikâyesi sizin için biçilmiş kaftan. Öyle derin mevzulara girip insani tahliller yapacağım diye de kendinizi kasmayın. Bol diyaloglu, aşkın bütün ateşinin okuyanca hissedileceği sayfalarla bezeyin romanınızı. Elbette entrika unsurlarını da uygun bir biçimde bölümler arasında yerleştirirsiniz artık. Bu arada şunu da hiç unutmayın ki, okur kitlesinin büyük bir bölümü kadınlardan oluştuğu için onlara dair olan göndermelerinizi, olayların içine iyice yerleştirin.

5) Şimdi de romanınızı gündelik hayatımızın, show programlarımızın diliyle de süsleyin ve uzun cümleler kurmamaya çalışın. Eğer roman doğal olarak uzun cümlelere kayıyorsa, cümlelerinizi alt alta yazın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta romanınızı edebi kaygılardan olabildiğince uzak tutmak. Eğer millet edebiyat okumak isterse kütüphaneye gider, sizin kitabınızı almaya değil.

6) Romanınızı yazdınız. Bu işin sadece küçük bir bölümüydü. Şimdi sırada romanınızın basımı ve pazarlanması yani 'tüketilmesi' aşaması var. Öncelikle reklama iyi para ayıran ve reklam ajanslarıyla dirsek teması olan bir yayınevine başvuruyorsunuz. Çoksatar yazar projelerinde (ki siz de bir projesiniz aslında) oldukça deneyimli olan editörlerin de önerilerini dikkate alarak romanınızı bastırıyorsunuz.

7) En son aşamada kitabınızın en ücra köşelerde bile duyulması için zaten önceden gün verilerek ayarlanmış olan söyleşiler ve reklamlar başlıyor. Söyleşilerde kullanacağınız spot cümlelerinizden bazıları şunlar. "Bugünün romanını yazdım. Hayata yazarak karşı çıkıyorum. Bu eserim bu düzene muhalefet ediyor. Bir kadın duyarlılığı her satırımda hissedilecektir. İçimizdeki en mahrem duyguları cesurca anlattım vs. vs."

Eğer bu ilkelere uyarsanız siz 'büyük' yazar olacaksınız. Hadi, korkmayın sarılın kaleme kâğıda...

* Editörün notu: Bu eleştiri yazısı, tarihinden de anlaşılacağı üzere 2002 yılında yazılmış olmasına rağmen, bugüne de aynen uyarlanabileceği için editör tarafından herhangi bir değişikliğe uğratılmadan aynen yayınlanmıştır.

Başa dön

Diğer Denemeler

 

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics