MaviMelek
Hermes Kitap
"Bazen bir ayrılık, bir acı, en azından ruhu besleyen bir şeydir. En korkuncu, kalbi zehirleyen bir acı taşımak." Neşe Yaşın / Birgün Gazetesi; 03/02/08

[Gündem]"Irkçı, Cinsiyetçi Saldırılara Karşı Neşe Yaşın'ın Yanındayız…"

Üzgün Kızların Gizli Tarihi | Neşe Yaşın

"DAYANIŞMA ÇAĞRISI"

Uzun bir zamandır sistemli bir şekilde Kıbrıslı ırkçı/faşist çevreler tarafından yoğun bir karalama kampanyasının hedefi olan yazar Neşe Yaşın, özellikle "Üzgün Kızların Gizli Tarihi" kitabının yayınlandığı 2002 yılından bu yana bazı Kıbrıslı gazetelerin ve TV'lerin boy hedefi durumunda. Basın meslek ilkelerinin ve her türlü ahlaki yaklaşımın ayaklar altına alındığı bu karalama kampanyasında, yazarın kitabında bazı bölümler seçilerek, söz konusu saldırılara argüman oluşturulmakta, karalamak amacıyla yazar, bir nevi cinsel sapkın olarak topluma yansıtılmaktadır. Kurgu, alegori yoksunu, edebiyattan bihaber ve yazarın yaratma özgürlüğünün karşısında olan bu çevreler, kitapta yer alan bazı anlatımları, sanki söz konusu kitap yazarın bir biyografisiymiş gibi sunarak yazara mal etmekte; namus, ar, haya ve ahlaktan dem vurmakta, ancak en büyük ahlaksızlığı kendileri yapmaktadır.

Her türlü milliyetçi söylemin karşısında duran ve halkların kardeşliğine inanan Kıbrıslı bir yazarın, Kıbrıs meselesi konusundaki tavrı ise yine bu karalama kampanyasının odağına oturtulmuş durumda.

Her türlü ırkçı/milliyetçi/dinci/cinsiyetçi söylemin karşısında olan ve yazarın edebiyat normları dahilinde yaratma özgürlüğünün sınırlarının tartışılamayacağına inanan MaviMelek, bu kampanyada Neşe Yaşın'ın yanındadır. Yazara yapılan tüm saldırıyı kınıyor ve aşağıda yazarın konuya ilişkin açıklamasına yer veriyoruz…

Söz konusu karalama kampanyası hakkında daha detaylı bilgi için bkz: http://www.neseyasinkadindayanismasi.org
Facebook'ta kampanyaya destek olmak için: http://apps.facebook.com/causes/view_cause/37619?h=plw&recruiter_id=10208833

Neşe YaşınDeğerli dostlar,
Kıbrıs'taki ırkçı faşist çevrelerden bana yapılan saldırılar son günlerde farklı bir boyut kazandı ve sosyal linç'e doğru gitmeye başladı.
Bugüne kadar bu saldırılara bir tepki göstermedim. Politik düzeydeki saldırıları dikkate alıp yanıt vermeme de gerek yoktu zaten. Bu saldırılarla hedef gösterilip tehdit edilsem dahi toplumuzdaki demokratik güçlerin desteğine güveniyordum ve benim gibi pek çok yazar arkadaşıma da yapılan bu saldırılara en önemli yanıtın yaşama biçimimiz ve yazdıklarımız olduğunu düşünüyordum. Üç-dört yıldır bu saldırıların boyutu değişti; çok açık ve kaba bir cinsel tacize dönüştü. O zaman daha da sessiz kaldım. Bütün kadınların böylesi durumlarda yaptığı gibi... Konuşmanın, karşı çıkmanın kadının mağduriyetini daha da artıracağını bilerek... Ama son sıralar iş çığırından çıkmış durumda. "Üzgün Kızların Gizli Tarihi" adlı, ilk baskısı 2002 yılında İletişim Yayınları'ndan çıkan romanımdan seçilerek alınan bölümler, tahrif edilerek sanki bir biyografi söz konusuymuş gibi bana karşı cinsel taciz unsurlarına dönüştürülmüş durumda. Bu saldırılar sistemli bir biçimde, beni hem toplumun gözünde aşağılamayı hem de psikolojik olarak yıpratmayı hedefleyerek sürüyor. Uydu yayını yapan bir televizyonda da gazeteler sabahları okunuyor. Kıbrıs'ın kuzeyindeki küçük toplumumuzda pek çok insan bunları konuşuyor. Gazeteler, üniversitedeki öğrencilerimin ellerinde.
Bu konuda harekete geçmeye karar verdim. Öncelikle hukuksal bir mücadele verip yüklü bir tazminat talep edeceğim. Bunun her şeyden önce bir edebiyat savunmasına, yazarın yaratma özgürlüğü konusunda bir platforma dönüşmesini dilemekteyim. Beni daha da yıpratacak biçimde cinsel içerikle konuşmaların ve yayınların yer alabileceği bir mahkeme sürecini yazar, feminist, insan hakları ve düşünce özgürlüğü aktivisti siz dostlarımla bir edebiyat şenliğine dönüştürmek istiyorum. Mahkeme sürecinde yapacağımız konuşmalar, dışarıda yapacağımız konferanslarla, edebiyatı, yazarın yaratma özgürlüğünü savunalım istiyorum ve kazanacağımız tazminatla da bir edebiyat festivali düzenleyelim diye hayal ediyorum.
Şu anda sizlerden gelecek psikolojik desteğe çok ihtiyacım var. Bu güzel ailenin parçası olduğumu ve bana sahip çıkacağınızı biliyorum.
Hepinizi sevgiyle kucaklarım.
Neşe Yaşın

Hazırlayan: MaviMelek

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics