Woodstock 69


Sayı: 24
| Poster

"Nereden Çıktı Bu İnsanlar?"

Bugüne kadar dünyada bir daha benzeri görülmemiş büyük bir organizasyondu Woodstock '69… 1960'lı yılların ortalarından itibaren Amerika'nın Vietnam işgaline duyulan tepki, kitlelerde çeşitli şekillerde protestolara dönüşürken, Çiçek Çocukları'nın bütün baskıcı rejimlere karşı "barış, kardeşlik, demokrasi" sloganıyla sembolleşen talepleri de tüm yakıcılığıyla dünyayı altüst etmeye adaydı. 1968'e doğru yaklaşılırken, tüm dünyada üniversite öğrencilerinin öncülüğünü yaptığı gösteriler baskıcı iktidarların koltuklarını sarsarken, sömürüsüz bir dünyada barış içinde yaşama hayallerini de büyütüyordu.

15, 16 ve 17 Ağustos 1969'da Woodstock'da bir araya gelen yarım milyon insanın sloganı da "barış, kardeşlik ve demokrasi"ydi. Daha sonra ünlenecek olan birçok müzisyenin yanı sıra ünlü pek çok müzisyenin de sahne aldığı Woodstock'ta, sahne alanlardan biri olan Jimi Hendrix'tir.

Ve aynı Hendrix'in sahneden indikten sonra verdiği bir mülakatta Woodstock'la ilgili şu yorumu başka söze hacet bırakmıyor: "Woodstock'ın barışçıllığını ve çok, çok, çok iyi müziğini sevdim. İyi müzikten kastım hakiki müzik, çok uzun zamandır hasretle bu müziği bekleyen insanlar vardı. İnsanlar çamurda yattılar, yağmurda ıslandılar, şuna maruz kaldılar, buna maruz kaldılar, ama sonuçta galip geldiler. Bence başarılı bir festivaldi… İnsanlar sokak çetelerinden, militan gruplardan, Başkan'ın palavralarından usandılar… Başka türlü bir şey, başka bir yön, başka bir istikamet arıyorlar. Ve doğru kulvarda koştuklarını, doğru şarkıyı söylediklerini biliyorlar… Fakat, nereden çıktı bu insanlar?"

[Geri dön]

website metrics