MaviMelek Edebiyat
» Sayı: 43 | 30/12/2009
"Bunlar neden içiyorlar? Toplum içinde yaşamanın baskısını, yükünü hafifletmek için. Çekinmeden bağırmak, yüksek sesle gülmek için. Dışarda bağırmak, kahkaha atmak yasaktır…"

«Sol ayağını her basamağa atışında paltosunun sol cebindeki şarap şişesi ‘klik' sesi çıkarıyordu. Cepte unutulmuş bir gümüş lira olacaktı; öyle sanıyordu, ama merakını gidermek için yoklayamıyordu: Kucağında kesekâğıtları vardı. İkinci kat sahanlığında, karşı kapının aralığında duran bir kadın onu görünce çekildi. Kadın yarı çıplakmış gibi geldi ona, oysa giyinik olduğunu apaçık görmüştü. Yalnız baldırları çıplaktı. Akpak, dolgun. “Ayak seslerini duyunca aralamış kapıyı. Kocasını bekliyor bu.” Klik! “Başkası olamaz mı? Ya evli değilse.” Klik! Üçüncü katta kimse yoktu. “Burada hep iki çocuk olurdu. Çok soğuk bugün.” Klik! Dördüncü kat da öyle. Yalnız haşlanmış lahana kokusu vardı. Klik! “Çatla namussuz.” Klik! “Şeytan at şu kucağındakileri, diyor, yokla cebini de rahatla.” Atmadı.» (s. 36)

«– Ben çoğu geceler içiyorum, dedi. Şakağımdaki ağrıyı duymamak için, iştah açmak için falan diyorum ama değil, biliyorum. Bir çeşit umutsuzluktan kurtulmak için içiyorum. Belki kendi kendimden. İki çeşit içen vardır. Biri, benim gibi, kurtuluşu içkiden beklemenin utancıyla içer. Bir de şu çevrendekilere bak. Bunlar neden içiyorlar? Toplum içinde yaşamanın baskısını, yükünü hafifletmek için. Çekinmeden bağırmak, yüksek sesle gülmek için. Dışarda bağırmak, kahkaha atmak yasaktır. Sokakta gülmemek için burda gülerler. Böylesi az içer. Ya ben? İçiyorum da kurtulabiliyor muyum? Belki yalnız baş ağrısından…» (s. 152)

(Aylak Adam, Yusuf Atılgan,
YKY, 15. baskı: İstanbul, Temmuz 2008)

~~~

[Öykü] "Yaşanmaz" | Yusuf Atılgan
[Editör'den] "Kahraman İnsandan Antikahraman İnsana: Yusuf Atılgan’ın Eserlerinde Bireyin Dönüşümü" | Hasan Uygun
[Deneme] "Akıntıya Karşı Aylak Adam" | Tuğçe Ayteş
[Deneme] "Yusuf'un Kuyusundan Atılgan'ın Kuytusuna" | Levent Açlan
[Deneme] "Yusuf Atılgan'ın Öykülerinde Yaşanmaz'lık" | Melek Öztürk

~~~

Aylak Adam | KaraÇizme
İllüstrasyon: KaraÇizme

 

 

 

[MaviMelek Edebiyat]
website metrics